סברובסקי

סברובסקי הוא יצרן אוסטרי של בדולח בגימור יוקרתי, שבסיסו בוואטנס, אוסטריה. החברה התפצלה לשני אזורי תעשייה גדולים, היחידה העסקית Swarovski Kristall שבעיקר עובדת עם פריטי יוקרה וגבישי קריסטל אופנתיים, והיחידה העסקית Tyrolit שמייצר מירוק מלוכד, ניסור בטון ומכונות קידוח.

מגוון הקריסטלים של סברובסקי כולל פסלי קריסטל זכוכית ומיניאטורות, תכשיטים ואופנה, עיצוב בית, ונברשות.

כל הפסלים של החברה מסומנים בלוגו שלה. הלוגו המקורי של סברובסקי היה פרח האדלווייס, אשר הוחלף על ידי לוגו .S.A.L, שלבסוף הוחלף בלוגו הברבור הנוכחי בשנת 1988.

כדי ליצור קריסטל זכוכית שמאפשר לאור להישבר בספקטרום השמש, סברובסקי ציפה חלק מהמוצרים שלו עם כימקלים מתכתיים מיוחדים. לדוגמה, אורורה בוראליס (AB) שנותן לפני השטח מראית של קשת. ציפויים אחרים נקראו על ידי החברה, קריסטל טרנסמיישן, וולקאנו, אוורום ודוראדו. חלק מהציפויים היו רק בחלק מהאובייקט ואילו אחרים אף צופו פעמיים.

בשנת 2004 סברובסקי שיחרר את ה-Xilion, חיתוך שהוגבל בזכויות יוצרים, שעוצב כדי לייעל את הברק של הוורדים (רכיבים עם גב שטוח) וחתלתולים (חיתוך יהלומים).

קבוצת סברובסקי כוללת גם Tyrolit (יצרנית כלי חיתוך ושיוף); Swareflex (סימוני כביש זוהרים ומחזירי אור); Signity (אבני חן מקוריות וסינתטיות); וסברובסקי Optik (מכשירים אופטיים כמו משקפת וכוונות לרובים).

החברה מפעילה מוזיאון קריסטל, Swarovski Kristallwelten (עולמות הקריסטל) באתר המקורי שלה בוואטנס (ליד אינסברוק, טירול, אוסטריה). בחזית מרכז אולמות הקריסטל מוצב ראש מכוסה דשא שפיו משמש כמזרקה. המוזיאון מרכז תערוכות הקשורות או שואבות השראה מהקריסטלים אך אינם כוללים הסברים על הדרך בה העיצובים המפורסמים נעשים, מופקים או מלוטשים.

עבודות של סברובסקי הוצגו לאחרונה ביריד האופנה והתכשיטים של אסיה, המבוסס על הרעיון של קרן אחת רצופה של אור קטוע דרך הקריסטל.